- Molded Connector with thumbscrews
- Quick and easy installation. No settings and no software required.
<
>
StarTech.com StarTech.com DVI to VGA Cable adapter - DVI-I (F) - HD-15 (M)
1 x 29-pin DVI-I Video Female - 1 x 15-pin HD-15 VGA Male - Beige - 1 Each
Product Code: STCDVIVGAFM
Product Unit: Each
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | DVIVGAFM |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Model | DVIVGAFM |
| Product Name | StarTech.com DVI to VGA Cable adapter - DVI-I (F) - HD-15 (M) |
| Marketing Information | The DVIVGAFM DVI-A to VGA Display Adapter (F/M) is used to convert a DVI male connector to a VGA male connector. The DVI to VGA adapter is constructed of high quality materials, to ensure dependability, and is backed by StarTech.com's lifetime warranty. Please Note: This product is intended for connections between DVI-I devices, passing an analog signal, to VGA devices.If your device uses a DVI-D connector, please refer StarTech.com's DVI to VGA Converter DVI2VGACON. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Video Adapter |
Technical Information
| Adapter Type | DVI/VGA |
| Connector Type on First End | DVI-I Digital Video - Female |
| Connector on First End Details | 1 x 29-pin DVI-I Video Female |
| Connector Type on Second End | HD-15 - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 15-pin HD-15 VGA Male |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Beige |
| Product Color | Beige |
| Height | 0.6" |
| Width | 1.6" |
| Length | 2.4" |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Environmental Compliance |
|
| End of Life Manual Availability | Yes |
| EU RoHS Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/dvivgafm_rohs.pdf |
| REACH Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/dvivgafm_rohs.pdf |
| REACH free of SVHC | Yes |
| WEEE Statement | https://media.startech.com/cms/pdfs/dvivgafm_weee.pdf |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |