- Molded connector with thumbscrews
- DVI-I (Male) to VGA (Female) Connectors
- 10x DVI-I to VGA adapters
<
>
StarTech.com DVI to VGA Cable Adapter M/F - 10 pack
1 x 29-pin DVI-I Video Male - 1 x 15-pin HD-15 VGA Female - Nickel Connector - Beige - 10 / Pack
Product Code: STCDVIVGAMF10PK
Product Unit: PK10
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | DVIVGAMF10PK |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | DVI to VGA Cable Adapter M/F - 10 pack |
| Marketing Information | The DVIVGAMF10PK10-pack of DVI-I to VGA Adapters offers a cost-effective option when you have multiple DVI-enabled computers to connect to VGA monitors. At a lower cost per unit, these DVI to VGA adapters convert DVI male connectors to VGA female connectors - a perfect solution for schools, and other organizations to connect DVI-I desktop or laptop computers to VGA monitors or projectors. The adapters are constructed of high-quality materials to ensure dependability, and are backed by StarTech.com's lifetime warranty. Please Note: This product is intended for connections between DVI-I and VGA devices. If your devices use a DVI-D connector, please refer to StarTech.com'sDVI to VGA Converter(DVI2VGACON). More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 10 / Pack |
| Product Type | Video Adapter |
Technical Information
| Adapter Type | DVI/VGA |
| Connector Type on First End | DVI-I Digital Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 29-pin DVI-I Video Male |
| Connector Type on Second End | HD-15 - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 15-pin HD-15 VGA Female |
| Connector Plating | Nickel |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Beige |
| Product Color | Beige |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Height | 0.6" |
| Width | 1.6" |
| Length | 1.6" |
| Weight (Approximate) | 1 oz |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.