- Molded Connector with thumbscrews
- Convert a DVI-I signal into a VGA Signal
- Quick and easy installation. No settings and no software required
<
>
StarTech.com DVI to VGA Cable Adapter - Black - M/F
1 x 29-pin DVI-I (Dual-Link) Video Male - 1 x 15-pin HD-15 VGA Female - Black - 1 Each
Product Code: STCDVIVGAMFBK
Product Unit: Each
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | DVIVGAMFBK |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | DVI to VGA Cable Adapter - Black - M/F |
| Marketing Information | The DVIVGAMFBK DVI-I to VGA Adapter (M/F) is used to convert a DVI Male connector to a VGA female connector. The DVI to VGA adapter is constructed of high quality materials to ensure dependability, and is backed by StarTech.com's lifetime warranty. Please Note: This product is intended for connections between DVI-I and VGA devices. If your device uses a DVI-D connector, please refer StarTech.com's DVI to VGA Converter DVI2VGAE More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Video Adapter |
Technical Information
| Adapter Type | DVI/VGA |
| Connector Type on First End | DVI-I (Dual-Link) Digital Video - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x 29-pin DVI-I (Dual-Link) Video Male |
| Connector Type on Second End | HD-15 - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 15-pin HD-15 VGA Female |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Height | 0.6" |
| Width | 1.6" |
| Length | 1.6" |
Miscellaneous
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Environmental Compliance |
|
| End of Life Manual Availability | Yes |
| EU RoHS Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/dvivgamfbk_rohs.pdf |
| REACH Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/dvivgamfbk_rohs.pdf |
| REACH free of SVHC | Yes |
| WEEE Statement | https://media.startech.com/cms/pdfs/dvivgamfbk_weee.pdf |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |