U Brands Dry Erase Marker
Assorted Ink - Dry - White Barrel - 48 Pack
- Assorted Chisel Tip Dry-Erase Markers Are Perfect For Large Format Dry-Erase Boards
- Quality, Non-Toxic, Low Odor Ink That Has A Bold Color Laydown, Works On All Dry-Erase Surfaces and Dries Quickly.
- Compatible With All Dry Erase Markers, But U Brands Markers Offer The Ultimate Writing And Erasability Experience
- Contoured Marker Cap Shape Prevents The Markers From Rolling Off Any Flat Surface Or Tray
- Perfect For Whiteboards In The Office, Classroom Or At Home
Select Product Options
Product Details
General Information
| Manufacturer | U Brands |
| Manufacturer Part Number | 2924U01-04 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ubrands.com |
| Brand Name | U Brands |
| Product Name | Dry Erase Marker |
| Marketing Information |
U Brands chisel tip dry erase markers feature bold and vibrant color inks that dry quickly, erase easily, and work great on any dry erase board surface. The markers also feature long-lasting, non-toxic, low odor ink that is great in any classroom, home, or office environment. This dry erase marker value pack features 48 markers in essential core colors. The dry erase markers feature a chisel tip for a bold and precise writing experience on any melamine, painted steel, porcelain, or glass dry erase surface. The built-in felt eraser into the marker cap enables quick, convenient, and precise erasing. For best results, re-cap the marker immediately after use and store horizontally. |
| Packaged Quantity | 48 Pack |
| Product Type | Dry Erase Marker |
Product Information
| Marker Point | 5 mm Bold Chisel |
| Ink Type | Dry |
| Ink Color | Assorted |
| Retractable | No |
| Barrel Color | White |
| Grip Type | Smooth |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Product Material | Plastic |
| Height | 10.50" |
| Width | 6.20" |
| Depth | 3.40" |
| Weight (Approximate) | 2.46 lb |
Miscellaneous
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
U Brands Dry Erase Marker