- Powerful formula quickly cleans surfaces and controls growth of organisms
- Spray bottle allows accurate distribution to minimize waste
- Pleasant scent keeps areas smelling fresh and clean
- Perfect for use in factories, homes, hospitals, hotels and more
<
>
Dymon Medaphene Plus Disinfectant Spray
16 fl oz (0.5 quart) - Pleasant Scent - Aqua - 1 Each
Product Code: ITW35720
Product Unit: Each
Select Product Options:
Packaged Quantity: 1 Each
Product Details
General Information
| Manufacturer | ITW Pro Brands |
| Manufacturer Part Number | 35720 |
| Manufacturer Website Address | http://www.itwprofessionalbrands.com |
| Brand Name | Dymon |
| Product Line | Medaphene |
| Product Name | Medaphene Plus Disinfectant Spray |
| Marketing Information | Disinfecting spray features a powerful formula to quickly disinfect hard, nonporous surfaces and control the growth of many disease-causing organisms. Pleasant scent leaves behind a fresh, clean smell wherever it is used. Disinfecting spray is perfect for factories, homes, hospitals, hotels, restaurants and more. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Disinfectant |
Product Information
| Cleaner Form | Aerosol |
| Cleaner Volume | 16 fl oz (0.5 quart) |
| Scent | Pleasant |
| Composition |
|
| Kill Claims |
|
| Recommended Use | Bacteria Remover |
| Application/Usage | Multi Surface |
Physical Characteristics
| Color Family | Green |
| Product Color | Aqua |
| Height | 7.75" |
| Width | 2.50" |
| Length | 2.50" |
| Weight (Approximate) | 15.50 oz |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
16 fl oz (0.5 quart) - Pleasant Scent - Aqua - 1 Each