- On-the-go printing with compatible device apps such as Canon Print Business, AirPrint or Mopria
- Energy-efficient - uses less than 1 watt in sleep mode
- Wireless or wired connectivity options to meet your needs
- Produces sharper images and vibrant colors
- LCD screen and push buttons for easy navigation
<
>
Canon imageCLASS LBP633Cdw Desktop Wireless Laser Printer - Color
22 ppm Mono / 22 ppm Color - 1200 x 1200 dpi Print - Automatic Duplex Print - 250 Sheets Input - Ethernet - Wireless LAN - Apple AirPrint, Mopria Print Service, Canon PRINT Business - Plain Paper Print - Gigabit Ethernet - USB
Product Code: CNM5159C002
Product Unit: Each
Product Details
General Information
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Part Number | 5159C002 |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Brand Name | Canon |
| Product Line | imageCLASS |
| Product Model | LBP633Cdw |
| Product Name | imageCLASS LBP633Cdw Laser Printer |
| Marketing Information | Designed for small to medium-size business, this imageCLASS Wireless Laser Printer balances a speedy performance with minimal maintenance. Printer delivers an efficient color output as fast as 22 pages per minute. Printer produces a quick first printout in approximately 10.3 seconds. Wi-Fi Direct enables easy connection to mobile devices without a router. Print on-the-go using Canon Print Business, Apple AirPrint or Mopria Print Service. Easily send scanned documents to your email or file server. Print memory stores up to 1 GB. Vivid and vibrant color technology produces high-quality prints with increased image sharpness and color vibrancy in up to 600 x 600 dpi. Printer also features a 250-sheet input tray. Easily navigate printing options using the five-line LCD. Connectivity options include high-speed 2.0, Ethernet, Wi-Fi or Wi-Fi Direct Connection. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Laser Printer |
Technical Information
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 22 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 22 |
| First Print Speed |
|
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Ink Color |
|
| Connectivity Technology | Wireless |
| USB Direct Printing | Yes |
| Wireless Print Technology |
|
| Duplex Printing | Automatic |
| Color Cartridge Type | Single Multicolor Cartridge |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Virtual Assistant Supported | Alexa |
| Print Technology | Laser |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
Network & Communication
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
| Supported Network Protocols |
|
Display & Graphics
| Display Screen Type | LCD |
Media Types & Handling
| Media Type | Plain Paper |
| Media Size |
|
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 1 |
| Standard Input Media Capacity | 250 Sheets |
Reliability
| Recommended Monthly Print Volume | 150 to 2500 |
Software
| Operating System Supported |
|
Power Description
| Power Source | AC Supply |
Physical Characteristics
| Form Factor | Desktop |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 11.3" |
| Width | 17" |
| Depth | 16.5" |
| Weight (Approximate) | 35.3 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Country of Origin | Vietnam |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |