- Prints as fast as 45 ppm in black/white and color
- 550-sheet input tray and 100-sheet multipurpose tray for optimal paper handling
- Meets FCC Class A Emissions to use in commercial environments not residential environments; Energy Star certified and EPEAT registered
- HP Wolf Security with HP Connection Inspector that examines network connections to stop suspicious requests and thwart malware
- Works only with cartridges that have a new or reused HP chip and blocks cartridges using a non-HP chip
<
>
HP LaserJet Enterprise 5700dn Desktop Wireless Laser Printer - Color
69 ppm Mono / 69 ppm Color - 1200 x 1200 dpi Print - Automatic Duplex Print - 650 Sheets Input - Ethernet - Wireless LAN - Apple AirPrint, Mopria, HP ePrint - 80000 Pages Duty Cycle - Plain Paper Print - Gigabit Ethernet - USB
Product Code: HEW6QN28A
Product Unit: Each
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 6QN28A |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | HP |
| Product Line | LaserJet Enterprise |
| Product Model | 5700dn |
| Product Name | Color LaserJet Enterprise 5700dn Printer Series |
| Marketing Information | Color LaserJet Enterprise 5700dn Printer transforms your workflow using advanced capabilities in a compact footprint. It features fast print speeds up to 45 ppm in resolutions up to 1200 x 1200 dpi to improve productivity. Auto duplex printing prints double-sided pages. Paper handling includes a 550-sheet input tray and 100-sheet multipurpose tray. Printer is intended to work only with cartridges that have a new or reused HP chip. Dynamic security measures block cartridges using a non-HP chip. Print directly from your mobile device with Apple AirPrint and Mopria apps. Customize your print experience with Cloud-connected, HP Workpath apps. Connect using SuperSpeed USB 3.0 or Gigabit Ethernet. 4.3" , touch-screen CGD rotates for an adjustable angle and easy navigation. HP Wolf Security implements protection to examine network connections and repair itself if compromised. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Laser Printer |
Technical Information
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 69 |
| A4 Mono Print Speed (ppm) | 43 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 69 |
| A4 Color Print Speed (ppm) | 43 |
| First Print Speed |
|
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Ink Color |
|
| Connectivity Technology | Wireless |
| USB Direct Printing | Yes |
| Wireless Print Technology |
|
| Duplex Printing | Automatic |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Print Technology | Laser |
Processor & Chipset
| Processor Speed | 1.40 GHz |
Memory
| Standard Memory | 1.50 GB |
| Maximum Memory Supported | 3.50 GB |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
Network & Communication
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
Display & Graphics
| Screen Size | 4.30" |
| Display Screen Type | CGD |
| Touchscreen | Yes |
Media Types & Handling
| Media Type |
|
| Media Size |
|
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Standard Input Media Capacity | 650 Sheets |
Reliability
| Duty Cycle | 80000 |
| Recommended Monthly Print Volume | 2000 to 10000 |
Software
| Operating System Supported |
|
Power Description
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage |
|
| Frequency |
|
Physical Characteristics
| Form Factor | Desktop |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 18.5" |
| Width | 33.9" |
| Depth | 30.3" |
| Weight (Approximate) | 68.5 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Certification | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Country of Origin | Japan |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.