‹ Prev
Next ›
Business Source 1/3 Tab Cut Legal Recycled Top Tab File Folder
8 1/2" x 14" - 3/4" Expansion - Top Tab Location - Assorted Tab Position - 1 Plys - Manila Paper - Manila - Tab - 10% Recycled - 100 / Box
- 1/3-cut tabs are undercut for increased label visibility
- 3/4" expansion provides extra room for your growing projects and files
- Rounded top corners allow quick, safe handling
- Designed for use with legal-size items
Select Product Options
Sheet Standard: Legal
Product Details
General Information
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 17526 |
| Brand Name | Business Source |
| Product Name | 1/3 Cut 1-ply Top Tab Manila Folders |
| Marketing Information | File folders feature 1/3 cut tabs in assorted positions. Tabs are 1/2" high undercut for label visibility. Top corners are rounded. File folders are scored for 3/4" expansion and made of 11 point stock. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | Top Tab File Folder |
Product Information
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Expansion Size | 3/4" |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Size | 1/2" |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Location | Top |
| Number of Plys | 1 |
| Features | Tab |
Physical Characteristics
| Color | Manila |
| Product Material | Manila Paper |
Miscellaneous
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
Business Source 1/3 Tab Cut Legal Recycled Top Tab File Folder
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.