- Create customized, jam-free labels for shipping and mailing, gift tags, homemade treats and more
- Sure Feed technology helps deliver a reliable feed to avoid misalignments and jams
- TrueBlock technology completely covers everything underneath the label
- Add your own logo, graphics or unique images with free, online templates
- Optimized for both laser and inkjet printers
<
>
Avery® Shipping Labels, Sure Feed, 3-1/3" x 4" , 60 White Labels (15264)
3 21/64" Widthss x 4" Length - Permanent Adhesive - Rectangle - Inkjet, Laser - Matte - White - Paper - 6 / Sheet - 10 Total Sheets - 60 Total Label(s) - 60/Pack - 1 Carton
Product Code: AVE15264
Product Unit: CT1
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 15264 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Line | TrueBlock |
| Product Name | Shipping Labels, Sure Feed, 3-1/3" x 4" , 60 White Labels (15264) |
| Marketing Information | Create professional-looking labels quickly using Shipping Labels with TrueBlock Technology. Labels with TrueBlock completely cover everything underneath so you can reuse mailing tubes, boxes and more. Bright-white labels have permanent adhesive and are jam-free and smudge-free. They are perfect for creating professional-looking mailings, shipping, bar-coding and organizing. Avery offers many easy-to-use templates for Microsoft Word and other popular software programs. |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
| Product Type | Shipping Label |
Product Information
| Quantity Per Container | 60/Pack |
| Label Width | 3 21/64" |
| Label Length | 4" |
| Number of Sheets | 10 |
| Number of Labels per Sheet | 6 |
| Total Number of Labels | 60 |
| Adhesive Type | Permanent |
| Shape | Rectangle |
| Print Technology |
|
| Finishing | Matte |
| Attachment Method | Adhesive |
| Printable | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
Miscellaneous
| Additional Information | Quantity Per Container: 60/Pack |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | FSC Mix |
| Country of Origin | Mexico |