- Easily create customized labels for shipping and mailing, gift boxes, storage containers and more
- Add your own logo, graphics or unique images
- TrueBlock technology completely covers everything underneath
- Smudge-free and jam-free guaranteed
- Personalize with free, online templates and designs; Optimized for both laser and inkjet printers
<
>
Avery® Internet Shipping Labels, 5-1/2" x 8-1/2" , 20 Labels (18126)
x 5 1/2" Width x 8 1/2" Length - Permanent Adhesive - Rectangle - Laser, Inkjet - Matte - White - Paper - 2 / Sheet - 10 Total Sheets - 20 Total Label(s) - For Label Printer - 20 / Pack
Product Code: AVE18126
Product Unit: CT1
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | Avery |
| Manufacturer Part Number | 18126 |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Brand Name | Avery® |
| Product Line | TrueBlock |
| Product Name | Internet Shipping Labels, 5-1/2" x 8-1/2" , 20 Labels (18126) |
| Marketing Information |
Simplify your mailing, shipping, and organizing tasks with this 20-pack of Avery 18126 Printable Internet Shipping Labels. Measuring 5.5" x 8.5" , these versatile white labels are perfect for packages, product labeling, event signage, inventory labels, and more. Plus, TrueBlock technology completely blocks out everything underneath the label, so you can cover markings, correct errors, safeguard sensitive information, or give new life to old boxes by concealing old labels. The half-sheet labels are also backed with a strong permanent adhesive guaranteed to stick securely to a variety of surfaces, including cardboard, plastic, glass, tin, and metal. Optimized for laser and inkjet printers, the label paper sheets deliver crisp graphics and clear text, helping prevent smudges and smears for a polished, professional look. Personalize your labels by hand or easily design and print your own stickers and labels using Avery Design & Print Online. Our easy-to-use design software allows you to import your own artwork, logos, and designs, or you can use the available templates and tools to create custom labels you can print yourself. Whether you're organizing your space, branding products, or preparing packages for shipping, this pack of 20 customizable labels delivers reliability and flexibility for all your labeling projects. |
| Packaged Quantity | 20 / Pack |
| Product Type | Shipping Label |
Product Information
| Label Width | 5 1/2" |
| Label Length | 8 1/2" |
| Number of Sheets | 10 |
| Number of Labels per Sheet | 2 |
| Total Number of Labels | 20 |
| Adhesive Type | Permanent |
| Shape | Rectangle |
| Print Technology |
|
| Finishing | Matte |
| Attachment Method | Adhesive |
| Printable | Yes |
| Features |
|
| Device Supported | Label Printer |
| Application/Usage | Multipurpose |
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Paper |
Miscellaneous
| Additional Information | Quantity Per Container: 20/Pack |
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | Mexico |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.