- Battery failure notification - Provides early-warning fault analysis on batteries enabling timely preventive maintenance
- ECO Mode - Operating mode that by-passes unused electrical components in good power conditions to achieve high operating efficiency without sacrificing protection
- Green mode - Patent-pending operating mode that bypasses unused electrical components in good power conditions to achieve very high operating efficiency without sacrificing any protection.
- LCD graphics display - Text and mimic diagrams that display modes of operation, system parameters and alarms.
- Rack/Tower convertible - Protects the initial investment in the UPS when migrating from tower to rack-mount environment.
APC by Schneider Electric Smart-UPS SRT 3000VA 230V
Tower - 3 Hour Recharge - 4 Minute Stand-by - 230 V AC Output - Sine Wave - 22 x Battery/Surge Outlet
Product Details
General Information
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | SRT3000XLI |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Product Line | Smart-UPS |
| Product Series | SRT |
| Product Name | Smart-UPS SRT 3000VA 230V |
| Marketing Information |
A versatile UPS developed for the harshest power conditions in the world. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Double Conversion Online UPS |
Technical Information
| Number of Battery & Surge Outlets | 22 |
Power Description
| Load Capacity (VA) | 3000 VA |
| Load Capacity (Watt) | 2700 W |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Waveform Type | Sine Wave |
Battery Information
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 4 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
Physical Characteristics
| Product Color | Black |
| Height | 17" |
| Width | 3.3" |
| Depth | 25" |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 69 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Philippines |
| Environmentally Friendly | Yes |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Description
Tower - 3 Hour Recharge - 4 Minute Stand-by - 230 V AC Output - Sine Wave - 22 x Battery/Surge Outlet