- PDU allows power to be more efficiently distributed and controlled
- With switched PDU, remotely monitor, connect or disconnect data center loads
- IEC 60320 C13 receptacle type to ensure maximum productivity with added feasibility
- IEC 60320 C14 plug/connector type for better, dependable connectivity and desired power output
- 230 V AC input voltage for better reliance and maximum dependability
<
>
APC by Schneider Electric Switched Rack 2300VA PDU
Switched - IEC 60320 C14 - 16 x IEC 60320 C13 - 230 V AC - 2300 W, 1610 W - 10" Cord Length - Rack-mountable
Product Code: APWAP7950
Product Unit: Each
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | AP7950 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Product Line | Switched Rack |
| Product Name | Switched Rack 2300VA PDU |
| Marketing Information |
APC Switched Rack Power Distribution Units (PDUs) are premium solutions to many of the power management problems seen in today's IT environments. Some of the problems are unauthorized use of power outlets, locked-up equipment, in-rush current, overloaded circuits, and the need of remote access to power outlets in the rack. The Switched Rack PDUs address these problems through individual outlet control, power on and off delays, current monitoring, alarm thresholds, and network management. The first Rack PDU with high power density and switchable outlets |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | PDU |
Technical Information
| PDU Type | Switched |
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 16 x IEC 60320 C13 |
Power Description
| Input Voltage | 230 V AC |
| Input Voltage Range | 230 V AC - 250 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Cord Length | 10" |
| Height | 49" |
| Width | 2.2" |
| Depth | 1.7" |
| Weight (Approximate) | 9.50 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Country of Origin | India |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
| Parts Warranty/Labor | 2 Year |
Description
Switched - IEC 60320 C14 - 16 x IEC 60320 C13 - 230 V AC - 2300 W, 1610 W - 10" Cord Length - Rack-mountable
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.