‹ Prev
Next ›
VELCRO® Sticky Back 7/8in Squares White 12 ct
0.87" Length x 0.87" Width - White - For Tile, Multi Surface, Glass, Plastic, Metal, School, Home - 1 Pack
- Adhesive-backed tape adheres to almost any smooth surface
- Ideal for use on walls, glass, tile, plastic or metal
- Tape works with other fasteners or adheres to itself
- 0.88"W x 0.88"L; White
Product Details
General Information
| Manufacturer | Velcro Companies |
| Manufacturer Part Number | 90073 |
| Manufacturer Website Address | http://www.velcro.com |
| Brand Name | VELCRO® |
| Product Line | Sticky Back |
| Product Name | Sticky Back 7/8in Squares White 12 ct |
| Marketing Information | Adhesive-backed squares adhere to almost any smooth surface including walls, glass, tile and plastic. Use on walls, glass, tile, plastic or metal. Sticky Back Squares work with other fasteners or adheres to themselves. Simply peel and stick. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Sticky Tape |
Product Information
| Tape Width | 0.87" |
| Tape Length | 0.87" |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
Miscellaneous
| Additional Information |
Shape: Squares Care and Application:
Removal Instructions:
Weight Rating: 1 lbs per square inch up to 5 lbs Functional Temperature Range: 0-100° F (-18-38° C) |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Description
VELCRO® Sticky Back 7/8in Squares White 12 ct
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.