- Organizes offices, cubicles or mail rooms
- Pockets feature a special compartment for cards and envelopes
- Expand the system easily with add-on pockets (sold separately)
- Includes ID labels for categorizing files
- Sturdy plastic construction designed for long-lasting use
<
>
Universal Hanging Organizer
7 Pocket(s) - 38.25" Height x 16" Width x 4.75" Depth - Black - Plastic - 7 / Pack
Product Code: UNV08174
Product Unit: PK7
Product Details
General Information
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | UNV08174 |
| Manufacturer Website Address | https://myuniversalop.com/ |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Hanging Organizer |
| Marketing Information | Keep your office, desk, cubicle, or mail room organized with the Grande Central filing system. The expandable pockets feature special compartments for cards and envelopes so they are highly visible and easy to add or remove. Expand the system easily with Universal 08136 add-on pockets, which are sold separately. Each pocket includes a writeable ID label for categorizing files or clearly marking inbound and outbound mail. Durable plastic construction. |
| Packaged Quantity | 7 / Pack |
| Product Type | Hanging Organizer |
Product Information
| Total Number of Pockets | 7 |
| File Size Supported |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Height | 38.25" |
| Width | 16" |
| Depth | 4.75" |
Miscellaneous
| Country of Origin | United States |
Description
7 Pocket(s) - 38.25" Height x 16" Width x 4.75" Depth - Black - Plastic - 7 / Pack
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.