- Compact size for versatile placement and use
- Pin notes, sketches photos and more to magnetic surface
- Includes marker with built-in eraser for easy, immediate use
- Use for brainstorming, daily to-dos, creative bursts and more
- Modern plastic frame for added flair
<
>
U Brands Magnetic Contempo Dry-Erase Board
14" (1.2 ft) Width x 11" (0.9 ft) Height - Painted Steel Surface - White Back - Plastic Frame - Rectangle - Horizontal/Vertical - Magnetic - Eraser Included - 1
Product Code: UBR252U0106
Product Unit: Each
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | U Brands |
| Manufacturer Part Number | 252U01-06 |
| Manufacturer Website Address | http://www.ubrands.com |
| Brand Name | U Brands |
| Product Name | Magnetic Contempo Dry-Erase Board |
| Marketing Information | Unleash your inner artist and planner with this U Brands Magnetic Contempo Dry-Erase Board. The modern plastic frame intentionally brings flair to every idea. Compact design is versatile enough to hang on the fridge or wall, or for handheld use. Magnetic surface is perfect for pinning up notes, sketches, drawings or photos. Modern board comes with a medium-point dry-erase marker with a built-in eraser for convenience. Use it as a canvas for everything from spur-of-the-moment brainstorming, to daily to-dos, to creative bursts. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Dry Erase Board |
Product Information
| Board Height | 11" (0.9 ft) |
| Board Width | 14" (1.2 ft) |
| Board Thickness | 0.71" |
| Board Surface Material | Painted Steel |
| Back Color | White |
| Frame Material | Plastic |
| Shape | Rectangle |
| Mount Type | Wall Mount |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Application/Usage |
|
| Magnetic | Yes |
| Eraser Included | Yes |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 9.60 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | 3 Year |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.