- Access a SATA SSD or HDD from your laptop with this SATA to USB cable
- Experience 70% faster read speed and 40% fast write speeds with UASP support
- Connect to external drives anywhere with this SATA to USB adapter -- no power adapter required
- Save setup time with plug-and-play installation
- Supports USB 3.0 data transfer speeds of 5Gbps and is backward compatible with USB 2.0
<
>
StarTech.com SATA/USB Data Transfer/Power Cable
1 x 15-pin SATA 3.0/Power - Male - 1 x 9-pin USB 3.2 (Gen 1) Type A - Male - Black - 1 Each
Product Code: STCUSB3S2SAT3CB
Product Unit: Each
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | USB3S2SAT3CB |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | SATA/USB Data Transfer/Power Cable |
| Marketing Information | This SATA to USB cable is an external drive adapter that gives you quick and easy access to a SATA drive through the USB-A port on a laptop. Upgrade the Drive on Your Laptop This SATA solid-state (SSD) or hard drive (HDD) adapter lets you upgrade to an external 2.5" SATA SSD or HDD. The cable lets you: Add drive space Perform backups Create disk images Implement data recovery Transfer content between the drive and the laptop Faster Transfer Speeds with UASP The cable supports USB 3.0 data transfer speeds of 5Gbps. But, you can experience transfer speeds up to 70% faster than conventional USB 3.0, when connected to a computer that also supports UASP. With UASP you can utilize the full potential of a SATA III SSD or HDD. UASP is supported in Windows® 8, Mac OS X (10.8 or above), and Linux®. In testing, UASP performs with a 70% faster read speed and 40% faster write speed over traditional USB 3.0 at peak performance. At the same peak in testing, UASP also shows an 80% reduction in required processor resources. Connect from Anywhere The SATA to USB cable is a portable solution that tucks away nicely in a laptop bag -- no external power is required. The cable lets you easily swap between drives with no need to install the drive inside an enclosure. It's plug-and-play and doesn't require drivers. Note:This product is not compatible with 3.5 in. hard drives. For 3.5 in. drive support, please see our USB to SATA Cable with Supplemental Power (USB312SAT3). USB3S2SAT3CB is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Data Transfer Adapter |
Technical Information
| Connector on First End Details | 1 x 15-pin SATA 3.0/Power - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 9-pin USB 3.2 (Gen 1) Type A - Male |
| Cable Length | 1.64 ft |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 0.4" |
| Width | 1.9" |
| Length | 19.7" |
| Weight (Approximate) | 1.50 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Environmental Compliance |
|
| End of Life Manual Availability | Yes |
| EU RoHS Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/usb3s2sat3cb_rohs.pdf |
| REACH Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/usb3s2sat3cb_rohs.pdf |
| REACH free of SVHC | Yes |
| WEEE Statement | https://media.startech.com/cms/pdfs/usb3s2sat3cb_weee.pdf |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |