- Test correct pin configuration for RJ45, RJ11, USB and BNC Cables
- Remote unit allows diagnostic testing between different areas of the network
<
>
StarTech.com Professional Multi Function RJ45 RJ11 USB and BNC Cable Tester
Telephone Cable Testing, Twisted Pair Cable Testing, Coaxial Cable Testing, USB Cable Testing - USB - Network (RJ-45) - TAA Compliant
Product Code: STCREMOTETEST
Product Unit: Each
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | REMOTETEST |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | Professional Multi Function RJ45 RJ11 USB and BNC Cable Tester |
| Marketing Information | This professional-grade multi-function cable tester offers a simple way to test RJ45, RJ11, USB and BNC cables, eliminating time and hassle. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Cable Analyzer |
Technical Information
| Device Function |
|
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
Physical Characteristics
| Height | 1" |
| Width | 4.3" |
| Depth | 7.1" |
| Weight (Approximate) | 6 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Network |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.