- K-SLOT LAPTOP CABLE LOCK: 6.5ft (2m) Cut-resistant vinyl-coated steel security locking cable (4mm thick); 17mm diameter lock head; compatible w/ Kensington style slot; Tested up to 265lb of force
- KEYED ANTI-THEFT LAPTOP LOCK: Protect equipment w/ this keyed laptop cable lock w/ set of 2 keys (ensures spare is available); Easy access in tight spaces w/ 360° swivel joint; Push-to-lock button
- SCRATCH PROTECTION: Lock tip positioned for flush alignment with thin K-slot devices while laying flat on a desk surface to avoid damaging the lock slot; Rubber end protects them from scratches
- COMPATIBILITY: Works w/any K-Slot laptop (incl HP, Lenovo, Acer, Asus) and desktop computers/notebooks/monitors/docking stations among other devices that are typically equipped with a K-Slot
- STARTECH.COM ADVANTAGE: Included hook-and-loop strap keeps portable notebook cable lock organized; Use w/ StarTech.com anchor points to secure equipment to any surface (LTANCHOR & LTANCHORL not incl.)
<
>
StarTech.com Keyed Cable Lock for Laptops - Push-to-LockButton
6.70 ft Cable - Keyed Lock - Silver, Black - Zinc Alloy, Steel, Vinyl - For Notebook, Projector, Docking Station, Tablet, Smartphone - TAA Compliant
Product Code: STCLTLOCKKEY
Product Unit: Each
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | LTLOCKKEY |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | Keyed Cable Lock for Laptops - Push-to-LockButton |
| Marketing Information | Easily protect your laptop or other device against theft, using this keyed cable lock. With a convenient push-to-lock function and no combination required, the steel cable laptop lock maximizes security at the office or on the go. Convenient Push-to-Lock Function Save time every day with the push-to-lock button. Just one press and the lock is set. Plus, for convenient operation, the cable joint swivels 360 degrees. No Combination Required Easily lock and unlock the laptop cable with the provided keys. Two identical keys are provided, to ensure you always have a spare. Maximize Security Ensure that your laptop, tablet, dock, smartphone or other device is anchored safely to your workspace. This keyed cable lock features a durable zinc-alloy lock head. To provide dependable theft protection in a wide range of retail, commercial, and institutional environments, the 2 m (6.5'.) locking cable is compatible with laptops or other devices equipped with the industry-standard Kensington lock slot (K-Slot). Versatile Use Ideal for portable use or at the office, the computer cable lock features a strong vinyl-coated steel cable (4.4 mm diameter). To secure your device in a variety of different work spaces, the flexible steel cable bends easily to loop around a stationary post or object. The TAA compliant LTLOCKKEY is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Cable Lock |
Lock
| Lock Configuration Type | Keyed Lock |
| Cable Length | 6.70 ft |
| Number of Keys Included | 2 |
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Product Material |
|
| Height | 0.7" |
| Width | 1.3" |
| Length | 80.4" |
| Weight (Approximate) | 4.59 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Device Supported |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Environmental Compliance |
|
| End of Life Manual Availability | Yes |
| EU RoHS Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/ltlockkey_rohs.pdf |
| REACH Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/ltlockkey_rohs.pdf |
| REACH free of SVHC | Yes |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.