- 100% CISCO MERAKI MA-SFP-10GB-LR COMPATIBLE: Works with Cisco Meraki switches like MS225, MX400, MS250, MS350, MS425 and others
- TECHNICAL SPECS: 10GBASE-LR | 10 Gbps | Single Mode (SMF) | LC Connector | 1310nm | Digital Diagnostic Monitoring (DDM) | Distances up to 10km (6.2mi)
- TESTED FOR OEM HOST COMPATIBILITY: Hot-swappable in Cisco routers and switches; DDM support reports the transceiver's status to most SNMP network management tools
- OUTSTANDING SUPPORT: Backed by StarTech.com for the life of the module itself, not your equipment; our modules won't void your OEM support and with access to our Tech Advisors 5/24
- WORKS WITH MSA COMPLIANT SWITCHES: Also works with switch models from Ubiquiti, D-Link, Netgear, Supermicro, TP-Link and more that accept uncoded modules
<
>
StarTech.com Cisco Meraki MA-SFP-10GB-LR Compatible SFP+ Transceiver Module - 10GBASE-LR
For Data Networking, Optical Network - 1 x LC Duplex 10GBase-LR Network - Optical Fiber - Single-mode - 10 Gigabit Ethernet - 10GBase-LR - Hot-pluggable, Hot-swappable - 1 Each
Product Code: STCMASFP10GBLR
Product Unit: Each
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | MASFP10GBLR |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | Cisco Meraki MA-SFP-10GB-LR Compatible SFP+ Transceiver Module - 10GBASE-LR |
| Marketing Information | The MASFP10GBLR is a Cisco Meraki MA-SFP-10GB-LR compatible fiber transceiver module that has been designed, programmed and tested to work with Cisco Meraki™ brand switches and routers. It delivers dependable 10GbE connectivity over fiber cable, for 10GBASE-LR compliant networks, with a maximum distance of up to 10 km (6.2 mi). Technical Specifications: Wavelength: 1310nm Maximum Data Transfer Rate: 10 Gbps Type: Single Mode Fiber Connection Type: LC Connector Maximum Transfer Distance: 10 km (6.2 mi) MTBF: 2,104,865 hours Power Consumption: Less than 1.2 Watts Digital Diagnostics Monitoring (DDM): Yes This SFP+ fiber module is hot-swappable, making upgrades and replacements seamless by minimizing network disruptions. StarTech.com SFPs All StarTech.com SFP & SFP+ transceiver modules are backed by a lifetime warranty and free lifetime multilingual technical support. StarTech.com offers a wide variety of SFP modules and direct-attach SFP cables, providing the convenience and reliability you need to ensure dependable network performance. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | SFP+ |
Technical Information
| Application/Usage |
|
Interfaces/Ports
| Total Number of Ports | 1 |
| Connector Type | LC |
| Interfaces/Ports Details | 1 x LC Duplex 10GBase-LR Network |
Media & Performance
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Fiber Mode Supported | Single-mode |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 10GBase-LR |
Physical Characteristics
| Form Factor |
|
| Height | 0.5" |
| Width | 0.5" |
| Depth | 2.3" |
| Weight (Approximate) | 0.05 lb |
Miscellaneous
| Compatibility |
|
| REACH Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/masfp10gblr_rohs.pdf |
| EU RoHS Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/masfp10gblr_rohs.pdf |
| End of Life Manual Availability | Yes |
| REACH free of SVHC | Yes |
| WEEE Statement | https://media.startech.com/cms/pdfs/masfp10gblr_weee.pdf |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Environmental Compliance |
|
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.