- 1x SATA connector
- 1x Right-angled/90-degree SATA connector
- Supports full SATA 3.0 6Gbps bandwidth
- Compatible with both 3.5" and 2.5" SATA hard drives
- Provides 6" in cable length
<
>
StarTech.com 6in SATA to Right Angle SATA Serial ATA Cable
6" SATA Data Transfer Cable for Hard Drive, Optical Drive, Computer Case, Server, Workstation - First End: 1 x 7-pin SATA 3.0 - Female - Second End: 1 x 7-pin SATA 3.0 - Female - 6 Gbit/s - Shielding - 26 AWG - Red - 1 Each
Product Code: STCSATA6RA1
Product Unit: Each
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | SATA6RA1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | 6in SATA to Right Angle SATA Serial ATA Cable |
| Marketing Information | The SATA6RA1 Right Angle (90-degree) SATA Cable features a standard (straight) SATA receptacle as well as a right-angled SATA receptacle, providing a simple 6-inch connection to a Serial ATA drive, with full SATA 3.0 bandwidth support of up to 6Gbps when used with SATA 3.0 compliant drives.The right-angled SATA connection enables you to plug in your Serial ATA hard drive in hard to reach areas or tight spaces, while the low profile and flexible design of the cable improves airflow and reduces clutter in your computer case, helping to keep the case clean and cool.Constructed of only top quality materials and designed for optimum performance and reliability this 6" SATA cable is backed by our lifetime warranty.As an alternative, StarTech.com also offers an 6in Left Angle SATA cable (SATA6LA1), which provides the same simple installation as this right angled SATA cable, but allows the cable to connect to the SATA drive from the opposite direction. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Data Transfer Cable |
Technical Information
| Cable Type | SATA |
| Cable Length | 6" |
| Connector Type on First End | SATA 3.0 - Female |
| Connector on First End Details | 1 x 7-pin SATA 3.0 - Female |
| Connector Type on Second End | SATA 3.0 - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 7-pin SATA 3.0 - Female |
| Conductor | Copper |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 26 AWG |
| Data Transfer Rate | 6 Gbit/s |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Red |
| Product Color | Red |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 0.01 lb |
| Shipping Height | 0.55" |
| Shipping Width | 4.92" |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.32 oz |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |