- Attenuation loss meets or exceeds industry standards
- LSZH (Low-Smoke, Zero-Halogen) cable jacket
- Immune to electrical interference
<
>
StarTech.com 5m Multimode 62.5/125 Duplex Fiber Patch Cable LC - LC
16.40 ft Fiber Optic Network Cable for Network Device - First End: 2 x LC Network - Male - Second End: 2 x LC Network - Male - 10 Gbit/s - Patch Cable - LSZH - 62.5/125 µm - Orange - 1 Each
Product Code: STCFIBLCLC5
Product Unit: Each
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | FIBLCLC5 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | 5m Multimode 62.5/125 Duplex Fiber Patch Cable LC - LC |
| Marketing Information | The FIBLCLC5 5-meter (16ft) Multimode 62.5/125 Duplex Fiber Patch Cable is terminated at both ends with LC (male) connectors, to provide the necessary connection between fiber networking devices for high-speed, long distance networks. This LC-LC patch cable is housed in a LSZH (Low-Smoke, Zero-Halogen) flame retardant jacket, to ensure minimal smoke, toxicity and corrosion when exposed to high sources of heat, in the event of a fire. Making it ideal for use in industrial settings, central offices and schools, as well as residential settings where building codes are a consideration. To ensure optimum performance, our multimode fiber duplex cable is individually tested and certified to be within acceptable optical insertion loss limits for guaranteed compatibility and 100% reliability. Backed by Lifetime Warranty, our LC-LC Multimode Fiber Patch cable is guaranteed to provide long-lasting dependability, and top quality performance. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Network Cable |
Technical Information
| Cable Type | Fiber Optic |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification | 62.5/125 µm |
| Cable Length | 16.40 ft |
| Connector Type on First End | LC Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 2 x LC Network - Male |
| Connector Type on Second End | LC Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 2 x LC Network - Male |
| Jacket Type | LSZH |
| Device Supported | Network Device |
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Orange |
| Product Color | Orange |
| Weight (Approximate) | 0.16 lb |
| Shipping Height | 0.79" |
| Shipping Width | 7.87" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.88 oz |
Miscellaneous
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |