- Provides four external, USB 3.2 Gen 1 Ports on two independent bus channels
- Supports up to 10 Gbps total transfer bandwidth - Up to 5 Gbps per two ports
- UASP support across all four ports
- PCIe x4 interface compliant with PCI Express 2.0 specifications
- Optional LP4 or SATA power connector provides up to 900mA per USB port
<
>
StarTech.com 4 Port PCIe USB Card
PCI Express x4 - Plug-in Card - 4 USB Port(s) - 1 SATA Port(s) - UASP Support - PC, Linux
Product Code: STCPEXUSB3S42V
Product Unit: Each
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | PEXUSB3S42V |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | 4 Port PCIe USB Card |
| Marketing Information | The PEXUSB3S42V 4-Port PCI Express USB 3.2 Gen 1 Card lets you add four USB 3.2 Gen 1 ports with two dedicated 5 Gbps channels to your PCIe x4-enabled PC. This independent port architecture improves USB 3.2 Gen 1 performance by transferring data on two individual channels to your computer, giving you faster file transfers. When multiple devices are connected, traditional single bus USB 3.2 Gen 1 cards share your maximum bandwidth between all ports. By employing a second host controller chipset, the transmission channel is shared across two ports rather than four. Dedicating up to 5 Gbps for each set of two ports reduces performance bottlenecks, and effectively doubles your total available to bandwidth to 10 Gbps. Enhanced with UASP support (USB Attached SCSI Protocol), this USB 3.2 Gen 1 controller performs up to 70% faster than conventional USB 3.2 Gen 1 when paired with a (Note: UASP requires a compatible operating system). Using a more efficient protocol than the traditional USB BOT (Bulk-Only Transport), UASP technology optimizes transfers by allowing multiple commands to be processed simultaneously, significantly increasing transfer speeds for less wait time on data transfers. See our UASP test results below for further details. For high-power USB devices, this PCIe USB 3.2 Gen 1 card includes an optional SATA or LP4 power connector to connect to your system power supply and deliver up to 900mA of power per port to USB 3.2 Gen 1 bus-powered devices (500mA for USB 2.0). The USB 3.2 Gen 1 card also supports USB Battery Charging Specification 1.2 (Apple Mode only), letting you charge compatible Apple devices (iPhones and iPads) faster than a standard USB 3.2 Gen 1 port. The controller card is compliant with USB 3.2 Gen 1 standards while offering backward compatibility with existing USB 2.0 / 1.1 devices. For added versatility, the USB 3.2 Gen 1 PCIe card is equipped with a standard profile bracket and includes a low-profile/half-height bracket for installation in small form-factor computers. Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support. In testing UASP performed with up to a 70% faster read / 40% faster write speed over traditional USB 3.2 Gen 1 at peak performance. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | USB Adapter |
Technical Information
| Host Interface | PCI Express x4 |
Media & Performance
| UASP Support | Yes |
Interfaces/Ports
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Ports | 4 |
| Number of SATA Ports | 1 |
Software
| Operating System Supported |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Height | 4.7" |
| Width | 0.6" |
| Length | 6.6" |
| Weight (Approximate) | 3.20 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Platform Supported |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Environmental Compliance |
|
| EU RoHS Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/pexusb3s42v_rohs.pdf |
| REACH Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/pexusb3s42v_rohs.pdf |
| REACH free of SVHC | Yes |
| WEEE Statement | https://media.startech.com/cms/pdfs/pexusb3s42v_weee.pdf |
| End of Life Manual Availability | Yes |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.