- Transfer files and access USB 3.2 Gen 2 devices faster, both inside and outside your computer case, with up to 10Gbps throughput
- Fast, hassle-free setup, and natively supported by many operating systems
- Fits into standard or low-profile systems, with its dual-profile design
- Cost-effective backward compatibility
- Compatible with high-powered USB devices, with an integrated SATA power connector
<
>
StarTech.com 2-Port USB 3.1 (10Gbps) Card - USB-A, 1x External, 1x Internal - PCIe
PCI Express x4 - Plug-in Card - 2 USB Port(s) - 1 SATA Port(s) - UASP Support - PC, Mac, Linux
Product Code: STCPEXUSB311EI
Product Unit: Each
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | PEXUSB311EI |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | 2-Port USB 3.1 (10Gbps) Card - USB-A, 1x External, 1x Internal - PCIe |
| Marketing Information | This USB 3.2 Gen 2 card prepares you for the next generation of USB performance, on the inside and outside of your computer. The 2-port card adds one internal Type-A connector as well as one external Type-A connector to your desktop computer, with a combined bandwidth of up to 10Gbps. For power-hungry devices, the card also has an internal SATA power connector, enabling you to use your computer's power supply to add more power to the ports. With greater bandwidth, you can save time and avoid the performance bottlenecks that are often associated with other connectivity technologies. With an internal port, you can connect internal devices that use a USB Type-A connector, such as a front-bay SD card reader. Plus, you can use the internal port to keep peripherals safely inside your computer case - perfect for high-capacity USB flash drives or interface devices used for external wireless peripherals such as keyboards and mice or Bluetooth adapters. The card also features an external port that can be used for any USB Type-A device, like your external hard drive or any wired peripheral. By adding 10Gbps USB ports to your computer, you can harness the speed of USB 3.2 Gen 2 and rest assured that you're ready for both current and future high-bandwidth USB-A devices. With higher data throughput, this PCI Express USB 3.2 card is a necessity for external hard drives, , and many other USB 3.2 peripherals. Plus, the USB card integrates a SATA power connector to support high-powered devices, making it ideal for use with large external storage solutions. For more flexibility, you can couple the card with a USB-C to USB-A cable (USB31AC1M) and connect your USB Type-C devices. Connecting your older peripherals isn't a problem. This versatile USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) card is backward compatible with legacy USB 3.2 Gen 1 and 2.0 devices that use the common USB Type-A port, so you can eliminate the added expense and aggravation of purchasing new devices. For a hassle-free installation with no additional software or drivers required, the card is natively supported by most operating systems, and interfaces with the PCI Express 3.0 x4 slot on your computer. Plus, the high-quality card includes both standard-profile and low-profile (half-height) brackets, making it easy to install in full or small form-factor PCs or servers. The PEXUSB311EI is backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | USB Adapter |
Technical Information
| Host Interface | PCI Express x4 |
Media & Performance
| UASP Support | Yes |
Interfaces/Ports
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Ports | 2 |
| Number of SATA Ports | 1 |
Software
| Operating System Supported |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Height | 4.7" |
| Width | 0.7" |
| Length | 3.5" |
| Weight (Approximate) | 1.80 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Platform Supported |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Description
People who bought this also bought
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.