- Provides two external USB 3.2 Gen 1 ports with UASP support
- Supports data rates up to 5 Gbps
- Compliant with PCI Express 2.0 specifications
- Optional LP4 power connector provides up to 900mA per USB port
- Supports USB Battery Charging Specification 1.2
<
>
StarTech.com 2 Port PCI Express PCIe SuperSpeed (5Gbps) USB 3.0 Card Adapter with UASP
PCI Express x1 - Plug-in Card - 2 USB Port(s) - UASP Support - PC, Linux
Product Code: STCPEXUSB3S25
Product Unit: Each
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | PEXUSB3S25 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | 2 Port PCI Express PCIe SuperSpeed (5Gbps) USB 3.0 Card Adapter with UASP |
| Marketing Information | The PEXUSB3S25 2-Port PCI Express USB 3.2 Gen 1 Card lets you add two USB 3.2 Gen 1 ports to your PCI Express-enabled computer system, with an optional LP4 power connector to connect to your system power supply and deliver up to 900mA of power per port to USB 3.2 Gen 1 bus-powered devices (500mA for USB 2.0). Enhanced with UASP support (USB Attached SCSI Protocol), this USB 3.2 Gen 1 controller performs up to 70% faster than conventional USB 3.2 Gen 1 when paired with a (Note: UASP is not supported by all operating systems). Using a more efficient protocol than the traditional USB BOT (Bulk-Only Transport), UASP technology optimizes transfers by allowing multiple commands to be processed simultaneously, significantly increasing transfer speeds for less wait time on data transfers. See our UASP test results below for further details. The PCIe USB 3.2 Gen 1 adapter is compliant with USB 3.2 Gen 1 standards for data transfer speeds up to 5 Gbps, while still offering backward compatibility with existing USB 2.0 / 1.1 devices. For added versatility, the controller card is equipped with a standard profile bracket and includes a low-profile/half-height bracket for installation in small form-factor computers. Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support. UASP is supported in Windows 8, 8.1, Server 2012 and Linux kernel 2.6.37 or later. In testing UASP performed with up to a 70% faster read / 40% faster write speed over traditional USB 3.2 Gen 1 at peak performance. At the same peak in testing, UASP also showed up to an 80% reduction in required processor resources. Test results were obtained using an Intel Ivy Bridge system, StarTech.com add-on USB 3.2 Gen 1 cards, a UASP-enabled StarTech.com enclosure, and a SATA III solid state drive. More from the Manufacturer |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | USB Adapter |
Technical Information
| Host Interface | PCI Express x1 |
Media & Performance
| UASP Support | Yes |
Interfaces/Ports
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Ports | 2 |
Software
| Operating System Supported |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Height | 4.7" |
| Width | 0.7" |
| Length | 3.2" |
| Weight (Approximate) | 1.76 oz |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Additional Information |
OS Compatibility:
|
| Platform Supported |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Environmental Compliance |
|
| EU RoHS Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/pexusb3s25_rohs.pdf |
| REACH Declaration URL | https://media.startech.com/cms/pdfs/pexusb3s25_rohs.pdf |
| REACH free of SVHC | Yes |
| WEEE Statement | https://media.startech.com/cms/pdfs/pexusb3s25_weee.pdf |
| End of Life Manual Availability | Yes |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Description
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.