- Functional, reusable way to help transition books and assignments from home to school
- Clear view front panel so parents and teachers can easily see the bag contents, including reading logs or notes home
- Can also be used for labeling and storing student medications
- Name card on the outside makes it easy to identify each student's bag
- Durable, poly/cotton laminated material that has double-stitched sides with nonrip seams
<
>
Seat Sack 10-Count Read-n-Go Book Baggie Bundle
10.50" Width x 2" Depth - Original Blue - Poly Cotton - Classroom, School - 1 Carton
Product Code: SSK00080BUNDLE
Product Unit: CT1
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | The Original Seat Sack Company |
| Manufacturer Part Number | 00080BUNDLE |
| Manufacturer Website Address | http://www.seatsack.com |
| Brand Name | Seat Sack |
| Product Name | 10-Count Read-n-Go Book Baggie Bundle |
| Marketing Information | Reusable Read-n-Go Book Baggie for students are ideal for take-home reading, summer reading programs, math games, show-and-tell bags, and more. Teachers, parents and librarians keep students' learning materials safe and secure during their journey from school or library to home with this durable, high-quality book bag. Use for labeling and storing student medications. Clear-view front lets you see what is in the bag. Dispensing instructions and times are clearly visible inside of the bag. Each book baggie comes with a name card that slides into a clear sleeve on the front of the bag. Durable poly/cotton laminated material features a 2" gusset that expands to hold more books and folders. Sides are double-stitched with nonrip seams. Perfect to use every day, durable bags can be reused year after year. |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
| Product Type | Carry Bag |
Product Information
| Bag Width | 10.50" |
| Bag Depth | 2" |
| Bag Height | 16" |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Original Blue |
| Product Material | Poly Cotton |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | China |
Description
10.50" Width x 2" Depth - Original Blue - Poly Cotton - Classroom, School - 1 Carton
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.