- Hold students cell phones in class and let students focus more on learning
- Students place phones in tray upon entering classroom and pick up after class.
- No complicated mechanism that takes up extra time out of the day.
- 36 Storage Slots: For centralized management of student cell phones in large classes.
- Easy & Customizable Assembly: Can be set up to accommodate 36 slots or a smaller number of bigger items.
<
>
Seat Sack Classroom Cell Phone Organizer Tray
36 - 3.50" Height x 12.50" Width x 4.90" Depth - Desk - Portable, Foldable, Lightweight, Durable, Impact Resistant - Black - Polyester Fabric, Plastic - 1 Each
Product Code: SSKPB036
Product Unit: Each
Product Details
General Information
| Manufacturer | The Original Seat Sack Company |
| Manufacturer Part Number | PB036 |
| Manufacturer Website Address | http://www.seatsack.com |
| Brand Name | Seat Sack |
| Product Name | Classroom Cell Phone Organizer Tray |
| Marketing Information |
Avoid distractions in the classroom with this convenient Cell Phone Storage Tray. Students can place phones in the tray upon arrival and pick up after class to minimize distractions and disruptions. The perfect phone organizer, this tray accommodates up to 36 cell phones. Tray can also hold calculators or other classroom tools like notecards. Easily fold up and break down for easy storage. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Desktop Phone Organizer |
Product Information
| Item Capacity | 36 |
| Divider Material | Polypropylene |
| Placement | Desk |
| Mount Type |
|
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Height | 3.50" |
| Width | 12.50" |
| Depth | 4.90" |
| Weight (Approximate) | 1.80 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
36 - 3.50" Height x 12.50" Width x 4.90" Depth - Desk - Portable, Foldable, Lightweight, Durable, Impact Resistant - Black - Polyester Fabric, Plastic - 1 Each
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.