- Shelves form 9"W x 11-1/2"D x 2-1/2"H letter-size compartments
- Shelves have a 15 lb. capacity and adjust in 2-1/2" increments
- Stackable up to 3 high
- Drawer dimensions: 17-1/2"W x 10-1/2"D x 2-3/4"H
<
>
Safco Adjustable Compartment Literature Organizers
32 Compartment(s) - 2 Drawer(s) - Compartment Size : 2.50" x 9.50" x 11.50" - Drawer Size : 2.75" x 17.50" - 25.37" Height x 39.37" Width x 11.75" Depth - Stackable - Laminate - Gray - Wood, Fiberboard, Hardwood, Plastic - 1 Each
Product Code: SAF9494GR
Product Unit: Each
Product Details
General Information
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 9494GR |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Brand Name | Safco |
| Product Name | Adjustable Compartment Literature Organizers |
| Marketing Information | Find your inner organization and outfit your office with a space-saving solution using this literature organizer. Store stationery, forms, supplies. Organize projects with ease. Cabinetry is formed from compressed wood with a laminate finish and has a solid fiberboard back for strength and rigidity. Strong hardboard adjustable shelves form letter-sized compartments. Use the two included drawers for storing writing implements and small office supplies. Each drawer measures 17-1/2" wide x 10-1/2" deep x 2-3/4" high. Strong hardboard shelves have a 15 lb. capacity and adjust in 2-1/2" increments. Black plastic molding complements finish while doubling as a convenient labeling area (labels are included). Mix and match with additional organizers with or without drawers to form a custom storage unit to meet individual needs. The 32-compartment unit can be stacked up to three high. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Literature Sorter/Organizer |
Product Information
| Total Number of Compartments | 32 |
| Compartment Height | 2.50" |
| Compartment Width | 9.50" |
| Compartment Depth | 11.50" |
| Total Number of Drawers | 2 |
| Drawer Height | 2.75" |
| Drawer Width | 17.50" |
| Drawer Depth | 10.50" |
| Finishing | Laminate |
| Application/Usage |
|
| Features | Stackable |
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Product Material |
|
| Height | 25.37" |
| Width | 39.37" |
| Depth | 11.75" |
| Weight (Approximate) | 50 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Additional Information | 2 x Drawers |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
32 Compartment(s) - 2 Drawer(s) - Compartment Size : 2.50" x 9.50" x 11.50" - Drawer Size : 2.75" x 17.50" - 25.37" Height x 39.37" Width x 11.75" Depth - Stackable - Laminate - Gray - Wood, Fiberboard, Hardwood, Plastic - 1 Each
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.