- Use in systems with existing office containers and accessories
- Makes it easy to separate waste paper
- Marked with the chasing arrows, recycling logo
- Mold-in handles for easy lifting
<
>
Rubbermaid Commercial Deskside Recycling Container
7.03 gal Capacity - Rectangular - 15" Height x 10.2" Width - Plastic - Green - 12 / Carton
Product Code: RCP295606GN
Product Unit: CT12
Product Details
General Information
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Part Number | 295606GN |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Brand Name | Rubbermaid Commercial |
| Product Line | Step-On |
| Product Name | Deskside Recycling Container |
| Marketing Information | Deskside, recycling bin offers an easy, effective way to recycle paper. Place beside traditional wastebaskets to make it easy to separate waste paper. One side of the sturdy plastic container is marked with the chasing arrows, recycling logo. Mold-in handles on the sides allow easy lifting. |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Type | Recycling Container |
Product Information
| Capacity | 7.03 gal |
| Shape | Rectangular |
Physical Characteristics
| Color Family | Green |
| Product Color | Green |
| Product Material | Plastic |
| Height | 15" |
| Width | 10.2" |
| Length | 14.4" |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Description
7.03 gal Capacity - Rectangular - 15" Height x 10.2" Width - Plastic - Green - 12 / Carton