- Lightweight, letter-size design to meet your traveling or onsite needs
- Low-profile clip with extra-strong holding power
- High-quality, recycled wood to optimize durability
- Smooth on both sides for the perfect writing surface
- Compliant with TSCA Title VI and CARB 93120.2 Phase II
<
>
Officemate Low Profile Wood Letter Size Clipboard w Pen Holder
11" x 8 1/2" Sheet Size - Wood - Brown - 6 / Pack
Product Code: OIC83826
Product Unit: PK6
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Manufacturer | Officemate, LLC |
| Manufacturer Part Number | 83826 |
| Manufacturer Website Address | http://www.officemate.com |
| Brand Name | Officemate |
| Product Model | 83826 |
| Product Name | Low Profile Wood Letter Size Clipboard w Pen Holder |
| Marketing Information | Letter-Size Wood Clipboard features a flexible pen holder to fit a range of writing instruments (none included). Lightweight, portable design is perfect for traveling or onsite needs. Low-profile clip has an extra-strong holding power. Clipboard is made from high-quality recycled/recovered hardboard for maximum durability and is smooth on both sides. Clipboard is TSCA Title VI compliant and CARB 93120.2 Phase II compliant for releasing a low amount of formaldehyde. |
| Packaged Quantity | 6 / Pack |
| Product Type | Clipboard |
Product Information
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 11" Width x 8 1/2" Length |
| Built-in Components | Pen Holder |
| Board Material | Wood |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Brown |
| Product Color | Brown |
| Height | 2.6" |
| Width | 9.4" |
| Length | 13.4" |
| Weight (Approximate) | 3.20 lb |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% Fiber |
| Country of Origin | United States |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.