<
>
National Tree Kincaid Spruce Christmas Tree - Green
Christmas Theme - Vertical
Product Code: NLT729083908101
Product Unit: Each
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | National Tree Company |
| Manufacturer Part Number | 729083908101 |
| Manufacturer Website Address | https://shop.nationaltree.com |
| Brand Name | National Tree |
| Product Line | Kincaid Spruce |
| Product Name | 4' Kincaid Spruce Tree |
| Marketing Information |
4' Kincaid Spruce Tree is ideal for tabletop display or for adding holiday cheer to children's rooms or secondary spaces. Tree with a 31" diameter base is pre-strung with 100 clear lights that remain lit even if a bulb burns out and features wrapped branches for simple setup. Properly shape the tree by peeling back the branches and pulling the tips apart. Constructed with sturdy, hypoallergenic, fire-resistant materials, it includes a durable metal base and is designed to bring holiday cheer for years to come.hin |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Christmas Tree |
Product Information
| Theme | Christmas |
| Orientation | Vertical |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Green |
| Product Color | Green |
| Color Details |
Clear - Lights |
| Product Material |
|
| Height | 48" |
| Width | 33" |
| Depth | 33" |
Miscellaneous
| Application/Usage | Home |
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Recycled Content | 0% |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Description
Christmas Theme - Vertical
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.