- MICR for security
- For use in HP LaserJet M601, M601DN, M602N
- Compatible with M602DN, M602X, M603N
- Also works in M603XH and M4555MFP Series
- Yields approximately 10,000 pages
<
>
microMICR MICR Laser Toner Cartridge CE390A - Black - 1 Each
10000 Pages
Product Code: MCMMICRTHN90A
Product Unit: Each
Product Details
General Information
| Manufacturer | microMICR Corporation |
| Manufacturer Part Number | MICR-THN-90A |
| Manufacturer Website Address | http://www.micro-micr.com |
| Brand Name | microMICR |
| Product Name | MICR Toner Cartridge - Alternative for HP 90A |
| Marketing Information | MICR toner cartridge is designed for use with Hewlett-Packard LaserJet M601, M601DN, M602N, M602DN, M602X, M603N, M603DN, M603XH and M4555MFP Series. Cartridge contains magnetic image character-recognition ink for security purposes in printing checks. Cartridge is estimated to yield 10,000 pages at 5 percent coverage. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Toner Cartridge |
Technical Information
| Print Technology | Laser |
| Print Color | Black |
| Typical Print Yield | 10000 Pages |
| MICR | Yes |
Miscellaneous
| Compatible to OEM Part Number | CE390A |
| Compatibility |
Hewlett-Packard LaserJet Printers:
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
WE WARRANTY UP TO 1 YEAR AFTER PURCHASE |
Description
10000 Pages
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.