- Rewritable format allows easy adjustments to your stored data as needed
- 4.7 GB of data storage provides ample space for high-capacity files
- 50-year archival life stores your valuable data for extended periods
- Perfect for archiving data, transferring files, storing pictures and more
<
>
Maxell DVD Rewritable Media - DVD-RW - 2x - 4.70 GB - 15 / Pack - Gold
120mm - Single-layer Layers - 2 Hour Maximum Recording Time
Product Code: MAX635117
Product Unit: PK15
Product Details
General Information
| Manufacturer | Maxell |
| Manufacturer Part Number | 635117 |
| Manufacturer Website Address | http://www.maxell.com |
| Brand Name | Maxell |
| Product Name | DVD-RW 15 Pack |
| Marketing Information |
Maxell offers a full range of blank media and media storage products for all your recording and archiving needs. With the high capacity storage of our CDs and DVDs which allow you to record your data, music, photographs, videos, text files, and more along with our Jewel Cases and Paper Sleeves to help you safely store and protect your digital investments from dust, scratches, and other contaminants, we provide complete storage solutions for storing and sharing your media. |
| Packing | Spindle |
| Packaged Quantity | 15 / Pack |
| Product Type | DVD Rewritable Media |
Technical Information
| Storage Capacity | 4.70 GB |
| Maximum Recording Time | 2 Hour |
| Maximum Write Speed | 2x |
| Media Formats | DVD-RW |
| Number of Layers | Single-layer |
Physical Characteristics
| Color Family | Gold |
| Product Color | Gold |
| Form Factor | 120mm |
| Weight (Approximate) | 11.20 oz |
Miscellaneous
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Taiwan |
Warranty
| Limited Warranty | Lifetime |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.