‹ Prev
Next ›
HSM Shred Disposal Bin
Tamper Proof Lid, Lockable Container - Gray
Ships 2-3 Business Days
- Convenient way to secure confidential documents until shredding
- Slim enough for deskside use
- Confidential disposal - tamper-proof lid that locks
- Wide slot to accommodate unfolded sheets
- Easy emptying with grips on both ends
Product Details
General Information
| Manufacturer | HSM GmbH + Co. KG |
| Manufacturer Part Number | HSM1070070210 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hsm.us |
| Brand Name | HSM |
| Product Name | Shred Disposal Bin |
| Marketing Information | Designed to fit in tight spaces, this lockable shred bin has a tamper-proof lid for confidential disposal. Wide slot provides a convenient insertion point for confidential documents that need to be shredded. Grips on both ends allow easy emptying. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Shredder Bin |
Product Information
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Height | 27" |
| Width | 11" |
| Depth | 20" |
| Weight (Approximate) | 6.90 lb |
Miscellaneous
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Canada |
Description
HSM Shred Disposal Bin
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.