‹ Prev
Next ›
Fellowes Microban Mouse Pad
8" Height x 9" Width x 0.13" Depth - Blue - Rubber - Wear Resistant, Tear Resistant, Skid Proof - 1 Each
- Prevents desktop scratches
- Microban antimicrobial protection for a cleaner work space
- Made from polyester with a rubber, nonskid base
Product Details
General Information
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 5933801 |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Brand Name | Fellowes |
| Product Line | Microban |
| Product Name | Microban Mouse Pad |
| Marketing Information | Skid-free natural rubber offers the perfect mousing surface for enhanced accuracy. Built-in, Microban antimicrobial protection fights the uncontrolled growth of damaging microbes, such as bacteria, that can cause product deterioration. Long-lasting polyester surface stands up against everyday wear and tear. Mouse pad provides superior tracking with both ball and optical mice, while protecting your desk surface. Design includes a nonskid rubber base to protect desktop from scratches. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Mouse Pad |
Product Information
| Features |
|
| Durability |
|
Physical Characteristics
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Rubber |
| Surface Material | Polyester |
| Height | 8" |
| Width | 9" |
| Depth | 0.13" |
| Weight (Approximate) | 3.52 oz |
Miscellaneous
| Additional Information |
|
| Recycled | Yes |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Taiwan |
Warranty
| Limited Warranty | 1 Year |
Description
Fellowes Microban Mouse Pad
From the Manufacturer
People who bought this also bought
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.