- Compatible with foam cups (not included)
- Dome design leaves room for toppings and foam
- Helps ensure beverages are safe and secure
- Ideal for coffee shops, food trucks, offices, cafeterias and more
<
>
Dart 12 oz (355 mL) White, Cappuccino
Dome - 3.6" Diameter - High Impact Polystyrene (HIPS) - White - 1000 / Case
Product Code: DCC12EL
Product Unit: CT1000
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | Dart Container Corporation |
| Manufacturer Part Number | 12EL |
| Manufacturer Website Address | http://www.dartcontainer.com |
| Brand Name | Dart |
| Product Name | 12 oz (355 mL) White, Cappuccino |
| Marketing Information |
Top every Dart EPS cup and container with a high quality Dart lid. From high dome to straw slotted, insulating EPS to SipThru, Dart has designed lids that not only complement every cup and container, but also every application you can devise. |
| Packaged Quantity | 1000 / Case |
| Product Type | Cup Lid |
Product Information
| Shape | Dome |
| Application/Usage |
|
| Maximum Compatible Container Capacity | 12 fl oz |
| Minimum Compatible Container Capacity | 5.99 fl oz |
| Features |
|
Physical Characteristics
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | High Impact Polystyrene (HIPS) |
| Height | 0.9" |
| Diameter | 3.6" |
Miscellaneous
| Compatibility |
Dart 6 oz (177 mL) Insulated EPS White - 6SJ12 |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.