- Fast print speeds up to 30 ppm to enhance productivity
- Safeguards sensitive documents and helps provide a secure connection to your network
- Print, scan and fax using the ADF to help save time and paper
- Eco-friendly - EPEAT Silver rated and Energy Star certified
- Wirelessly connect and use Brother Mobile Connect app to navigate options from your mobile device
<
>
Brother MFC-J6555DW Wireless INKvestment Tank Inkjet Multifunction Printer - Color
Copier/Fax/Printer/Scanner - 30 ppm Mono/30 ppm Color Print - 4800 x 1200 dpi Print - Automatic Duplex Print - Up to 40000 Pages Monthly - Color Flatbed Scanner - 1200 dpi Optical Scan - Color Fax - Ethernet - Wireless LAN - Apple AirPrint, Brother Mobile Connect, Mopria, Wi-Fi Direct - USB - For Plain Paper Print - 1 Each
Product Code: BRTMFCJ6555DW
Product Unit: Each
Product Details
General Information
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Manufacturer Part Number | MFCJ6555DW |
| Manufacturer Website Address | http://www.brother-usa.com |
| Brand Name | Brother |
| Product Model | MFC-J6555DW |
| Product Name | INKvestment Tank MFC-J6555DW Inkjet Multifunction Printer |
| Marketing Information | INKvestment Tank Color Inkjet All-in-One Printer delivers sharp images, text and graphics with print speeds up to 30 ppm in black/white and color. Printer features a 50-sheet automatic document feeder (ADF), 250-sheet input tray, 100-sheet multipurpose tray and duplex printing. Print, copy, scan and fax on different media types up to 11" x 17" (ledger-size) pages in resolutions up to 4800 x 1200 dpi. Copy one-sided pages as fast as 25 ppm in black/white and 16 ppm in color. Fax memory stores up to 150 pages for convenient faxing. Advanced scanning features include continuous scanning, automatic deskew and more. Connect to a wireless network with the built-in, dual-band wireless or Wi-Fi Direct connection. Use Brother Mobile Connect app to print and scan directly from your mobile device. Navigate options with the 3.5" color touch screen. Triple-layer security helps safeguard sensitive documents and securely connects to your network. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
Technical Information
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 30 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 30 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 1200 |
| SuperTank | Yes |
| SuperTank System | INKvestment Tank |
| Print Technology | Inkjet |
| Wireless Print Technology |
|
| Duplex Printing | Automatic |
| Virtual Assistant Supported | Alexa |
| Connectivity Technology | Wireless |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
Network & Communication
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
Display & Graphics
| Screen Size | 3.50" |
| Display Screen Type | LCD |
| Touchscreen | Yes |
Scanner
| Scanner Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
Copier
| Copier Type | Flatbed |
| Copy Color | Color |
Fax
| Fax Type | Flatbed |
| Fax Color | Color |
Media Types & Handling
| Media Type |
|
| Media Size |
|
| Media Handling |
|
| Standard Input Media Capacity | 350 sheets |
Reliability
| Duty Cycle | 40000 |
| Recommended Monthly Print Volume | 250 to 3500 |
Power Description
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage | 120 V AC |
Physical Characteristics
| Form Factor | Desktop |
| Height | 12" |
| Width | 22.7" |
| Depth | 18.8" |
| Weight (Approximate) | 44.5 lb |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | Philippines |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
Description
People who bought this also bought
Accessories
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.