Brother HL-L8430CDWT Wired/Wireless Laser Printer - Color
33 ppm Mono / 33 ppm Color - 2400 x 600 dpi Print - Automatic Duplex Print - 250 Sheets Input - Ethernet - Wireless LAN - Apple AirPrint, Mopria, Brother Mobile Connect, Wi-Fi Direct - Plain Paper Print - Gigabit Ethernet - USB - 1 Each
- Offers high-quality color and black printing
- Super high-yield toner cartridges support low-cost printing
- Triple Layer Security protects the device, documents and network
- Flexible connectivity with dual-band wireless and Gigabit Ethernet
Product Details
General Information
| Manufacturer | Brother Industries, Ltd |
| Manufacturer Part Number | HLL8430CDWT |
| Manufacturer Website Address | http://www.brother-usa.com |
| Brand Name | Brother |
| Product Model | HL-L8430CDWT |
| Product Name | HL-L8430CDWT Business Color Laser Printer |
| Marketing Information |
The Brother HL-L8430CDWT Business Color Laser Printer is ideal for business work teams, supporting maximum productivity in high-demand environments with reliable performance. Reduce paper refills with dual 250-sheet and 520-sheet capacity paper trays(1). It offers fast printing with lifelike color and sharp black output for professional documents, presentations, and marketing collateral. Maximize printing budgets with included Brother Genuine standard yield toner cartridges and achieve low-cost printing using the TN635XXL super high yield replacement toner cartridges. Triple Layer Security features help to keep the device secure, protect documents in transit to and from print devices, and safeguard against network intrusions. The printer includes dual-band (2.4GHz/5GHz) wireless and Gigabit Ethernet for wireless or wired networks, plus convenient mobile device printing. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Laser Printer |
Technical Information
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 33 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 33 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 2400 x 600 |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Wireless Print Technology |
|
| Duplex Printing | Automatic |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Print Technology | Laser |
Interfaces/Ports
| USB | Yes |
Network & Communication
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
Display & Graphics
| Screen Size | 2.70" |
| Touchscreen | Yes |
Media Types & Handling
| Media Type | Plain Paper |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| Standard Input Media Capacity | 250 Sheets |
Environmental Conditions
| Minimum Operating Temperature | 50°F (10°C) |
| Maximum Operating Temperature | 89.6°F (32°C) |
Physical Characteristics
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 18.5" |
| Depth | 18.6" |
Miscellaneous
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
Description
Brother HL-L8430CDWT Wired/Wireless Laser Printer - Color