- Suitable for High power applications
- Universal fit in any IEC receptacles
- Multi region approved with regional input sockets
- Offers flexibility in setup and usage for larger installations
- Compliant with safety and performance standards
<
>
APC by Schneider Electric Power Extension Cable
For PDU, Rack Server - 230 V AC / 20 A - Black - 6.50 ft Cord Length - IEC 60320 C20 / IEC 60320 C19 - 1 Each
Product Code: APWAP9877
Product Unit: Each
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | AP9877 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Product Model | AP9877 |
| Product Name | Power Extension Cable |
| Marketing Information |
AP9877 is NetShelter range of Power Cord ensuring reliable power delivery and secure connections for your Rack PDUs and servers. It is designed to handle a maximum line current of 20A, making it suitable for high-power applications. It features IEC 60320 C19 outlet and an IEC 60320 C20 connector, allowing it to connect seamlessly with a wide range of power distribution units (PDUs) and equipment. The cord has a length of 2.0 meters, providing flexibility in setup and usage, especially in larger installations. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Power Extension Cord |
Technical Information
| First End Connector Type | IEC 60320 C20 |
| First End Connector Detail | 3-pin IEC 60320 C20 Male |
| Second End Connector Type | IEC 60320 C19 |
| Second End Connector Detail | 3-pin IEC 60320 C19 Female |
| Device Supported |
|
Power Description
| Voltage Rating | 230 V AC |
| Current Rating | 20 A |
Physical Characteristics
| Mounting Preference | No Preference |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Cord Length | 6.50 ft |
| Weight (Approximate) | 0.79 lb |
Miscellaneous
| For Country/Region | United States |
| Certifications & Standards | WARNING: This product can expose you to chemicals including: Diisononyl phthalate (DINP), which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |
| Product Take Back Program | No |
| REACH Declaration URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=759710&lang=en-us |
| EU RoHS Declaration URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=759710&lang=en-us |
| Environmental Profile Availability | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1511004EN |
| End of Life Manual Availability | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1511004_EN |
| WEEE Statement | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Country of Origin | Philippines |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
Warranty
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Warranty Information | 2 years repair or replace |
Description
For PDU, Rack Server - 230 V AC / 20 A - Black - 6.50 ft Cord Length - IEC 60320 C20 / IEC 60320 C19 - 1 Each
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.