- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- Listen to your favorite music with this over-the-head design headset for clear, balanced audio
- Circumaural design provides superior comfort and effective noise isolation for focused listening
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Omni-directional microphone technology enables reliable voice transfer for clear, uninterrupted conversations
<
>
Adesso Xtream H5 - Multimedia Headset with Microphone
Stereo - Mini-phone (3.5mm) - Wired - 32 Ohm - 20 Hz to 20 kHz - Over-the-head - Binaural - Circumaural - 6 ft Cable - Omni-directional Microphone - Black
Product Code: ADEXTREAMH5
Product Unit: Each
Product Details
General Information
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Manufacturer Part Number | XTREAM H5 |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Brand Name | Adesso |
| Product Line | Xtream |
| Product Model | H5 |
| Product Name | Xtream H5 - Multimedia Headset with Microphone |
| Marketing Information | The Xtream™ H5 Multimedia Stereo Headphones with Microphone are stylishly designed for active lifestyles. The 4-band 3.5mm jack allows the headset to work directly with most mobile phone/audio devices. The 3.5mm adapter allows you to use the headset on computer systems that require separate input/output connections. The built-in omnidirectional microphone reliably picks up sound and is flexible, which allows you to adjust the position for optimal performance. |
| Package Type | Retail |
| Packing | Box |
| Product Type | Headset |
Technical Information
| Connectivity Technology | Wired |
| Cable Length | 6 ft |
| Sound Mode | Stereo |
| Impedance | 32 Ohm |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Features |
|
| Adjustable Microphone | Yes |
| Adjustable Headband | Yes |
Earpiece
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 1.57" |
Microphone
| Microphone Technology | Omni-directional |
| Microphone Design | Boom |
| Integrated Microphone | Yes |
| Microphone Impedance | 2.2 Kilo Ohm |
Interfaces/Ports
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
Physical Characteristics
| Color Family | Black |
| Color | Black |
| Form Factor | Circumaural |
| Height | 3" |
| Width | 7" |
| Depth | 7.5" |
| Weight (Approximate) | 7.20 oz |
Miscellaneous
| Application/Usage |
|
| Compatibility |
|
| Operating System Platform | Windows |
| Platform Supported |
|
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.